Perifériának nevezzük a számítógép központi egységéhez kívülről csatlakozó eszközöket, melyek az adatok ki- vagy bevitelét, illetve megjelenítését szolgálják. A felhasználók kizárólag a perifériákon keresztül kommunikálnak a számítógéppel.
A perifériákat három csoportra oszthatjuk:
• bemeneti egységek (input perifériák)
• kimeneti egységek (output perifériák)
• ki- és bemeneti egységek
Bemeneti egységek (input perifériák)
Bemeneti egységeknek nevezzük azokat a perifériákat, amelyek kizárólag a számítógépbe történő adatbevitelt biztosítják. Az információ a külvilág felől a számítógép központi egysége felé áramlik. Pl.: billentyűzet, egér, szkenner, digitális fényképezőgépek és kamerák, botkormány, optikai karakterolvasók, vonalkód-leolvasók, mikrofon.
Billentyűzet
Feladata, hogy adatokat, illetve utasításokat, parancsokat vigyünk be a számítógépbe.
Angol neve: keyboard (Úgy kell mondani, hogy :kíbord.) Ritkábban, de nevezzük még klaviatúrának és tasztatúrának is.
Olvasd át figyelmesen az ötödikes tananyagot: http://www.infoszabo.com/billentyuzet-klaviatura/
Egér
A számítógépes egér (röviden egér, angolul computer mouse) kézi mutatóeszköz számítógépekhez. Egy kis, kézhezálló tárgy egy vagy több gombbal. Az egér belsejében található érzékelő felismeri és továbbítja a számítógép felé az egér mozgását.. Az egér mozgatása többnyire a számítógép képernyőjén megjelenő egérmutató (általában nyíl, ritkábban szálkereszt formájú grafikus elem) helyzetét befolyásolja. Többféle típusa van: mechanikus, görgős, hanyattegér, infra vagy optikai, és lézertechnikával működő.
Mechanikus egér
Működése jól látszik a modellen. Az egér belsejében egy gömb (1) található, ami az asztal felületét isérinti. Ha mozgatjuk az egeret akkor a gömb elmozdul. Ezt továbbítja a két görgő (2), amit érzékelők jelekké alakítanak(3,4,5), és a vezeték eljuttat a számítógépbe.
Optikai egér:
Az optikai egérben nem a golyó forgásának hatására kezd el mozogni a kurzor a képernyőn, hanem itt az optika készít felvételeket az alatta lévő felületről. Az optika munkáját segíti az a piros LED, amely oldalról megvilágítja az alatta lévő felületet
.
Olvasd el: Nos, az optika készít egy felvételt, majd kis idő múlva megismétli ezt a folyamatot, és a képek közötti különbségből következteti ki az elmozdulást. Ha a képek megegyeznek, akkor az egérkurzor nem mozdul el a képernyőn. Minél több képet tud feldolgozni az egér képfeldolgozó processzora, annál pontosabb működést kapunk. Ez az egér „felbontása”, amelyet dpi-ben (dots per inch) adnak meg.
Egérműveletek:
név | művelet | eredmény |
kattintás | balgomb egyszeri megnyomása | kijelölés |
dupla kattintás | balgomb kétszeri gyors megnyomása | lezárás, indítás |
húzás | balgomb folyamatos nyomvatartása, egér mozgatása | áthelyezés |
jobbgomb kattintás | jobbgomb egyszeri megnyomása | helyi menű |
Csatlakozás a számítógéphez:
Mint minden beviteli eszköznek, az egérnek is kapcsolódnia kell valamilyen módon a számítógéphez, hogy a beolvasott pozíció adatait átküldhesse.
Általában az egerek egy vékony elektromos kábelt használnak erre a célra. A vezeték nélküli egerek az adatokat többnyire Bluetooth , WiFi vagy infravörös sugárzás segítségével küldik át.
Kérdés:
- Sorolj fel legalább hat bemeneti egységet!
- Mi a különbség a mechanikai es az optikai egér között?
- Mik helyettesithetik az egeret a Notebookon?
Feladat:
- Nezz utána mik a hátranyai a golyos egérnek.
- Nézz utánna a interneten, mi az a hanyatt egér és mire használják?
Kimeneti egységek (output perifériák)
A számítógépbe bevitt adatokat és elvégzett munkánk eredményét a kimeneti egységek segítségével tekinthetjük meg. Az információ a központi egységből a kimeneti periférián keresztül áramlik a külvilág felé. Ezek az eszközök kizárólag az adatok megjelenítését szolgálják. Pl.: monitor, grafikus kártya, nyomtató, plotter.
Monitor
A számítógép legfontosabb kimeneti egysége (perifériája) a televíziókhoz hasonló képernyő, vagy monitor. A monitort egy kábel köti össze a videóadapterrel (videokártya), mely utasításai alapján jeleníti meg a kívánt képet.
A számítógép folyamatosan küld jeleket a videoadapternek, hogy milyen karaktert, képet, vagy grafikát kell megjeleníteni. Az adapter átfordítja ezt olyan képpontokká, melyek segítségével a monitor meg tudja jeleníteni a képet.
Fajtái:
1.Katódsugárcsöves monitor – CRT( Cathode Ray Tube ) A hagyományos katódsugárcsöves képernyő. A korábbi televíziókban ilyen képcső volt ami a képet megjelenítette.
2. Folyadékkristályos monitor – LCD (Liquid Crystal Display) Folyadékkristályos képernyő. Az LCD technológián alapuló TFT a legelterjedtebb manapság.
3. A gázplazmás monitor – PDP (Plazma Display Panel)
A gázt elektromos árammal plazmává alakítják, amely UV fényt bocsát ki. Az UV fény látható fényt gerjeszt a felületre felvitt foszforrétegen.
Főbb jellemzői:
1. Képátló: A kijelző felület két szemben lévő, tehát az átló két végén található csúcsának távolsága angolszász mértékegységben hüvelykben (inch = 2,54 cm) megadva. Jellemző értékek: 15″, 17″, 19″, 21″……..
2. Képarány: A kijelző oldalhosszainak aránya. A legáltalánosabb a 4:3-hoz arány, szélesvásznú képernyőnél pedig a 16:10-hez vagy mostanság a 16:9-hez arány.
3. Maximális felbontás:A kép a monitoron apró pontokból áll össze. A maximális felbontás azt határozza meg, hogy ezekből a pontokból hány van egy sorban és ezen sorokból mennyi jelenik meg.Az egymás alatt lévő pontok oszlopokat alkotnak.
felbontás
4. Megjeleníthető színek száma: Ez már lassan az emberi szem legjobb színfelbontó képességét is meghaladja általában. Korábban csak fekete-fehér volt a megjelenítés, aztán jöttek a színek és ma szinte nincs határ.
bitek száma | színek száma |
8 bites | 256 |
16 bites | 65.535 |
24 bites | 16.777.216 |
Kérdés:
- Melyik fajta monitor a legelterjedtebb manapság?
- Milyen tipusú monitorokat ismersz?
- Sorold fel a monitorok főbb jellemzőit!
- Mit mérnek a monitoroknál hüvelykben (inch)?
Feladat:
- Nézz utána az interneten, miben mérik a képpfelbontást!
- Néz utána az interneteb a gázplazmás monitor – PDP hétrényainak!
Nyomtató
A géphez csatlakoztatható kimeneti (output) egység. A képernyőn megjelenített információ átküldhető erre az eszközre. A kész rajz, szöveg, ábra, grafikon adathalmaz papíron történő megjelenítésére szolgál. A nyomtatás módja alapján 3 fő típus alakult ki:
1. Mátrix nyomtató:
Működése:a papír és a nyomtatófej között elhelyezkedő festéket tartalmazó szalagból kis tűk ütése hatására, festékpont kerül a papírra. A nyomtatófej általában 9 vagy 24 egymás fölött elhelyezett tűt tartalmaz. Minél nagyobb a tűk száma, annál jobb minőségű a nyomtatás.
Hátrány: Rossz nyomtatási minõség, nagy zaj, igen kicsi nyomtatási sebesség.
Előny: Alacsony ár, kis üzemeltetési költség és több példány egyszerre történő nyomtatása.
2. Tintasugaras nyomtató:
Működése: Apró fúvókákból kilövelő tintacseppek segítségével állítják össze a képet a papíron. Egy nyomtatófej akár több száz fúvókát is tartalmazhat.
Hátrány: Magas üzemltetési költség.
Előny: Alacsony ár, viszonylag jó minőségű nyomtatás.
3.Lézernyomtató
Működése: A nyomtató egy fényérzékeny hengert tartalmaz, amelyet kezdetben pozitív elektromos töltéssel töltenek fel. A forgó hengerre a képet lézersugár rajzolja. Az érintett pontokban negatív töltés jön létre, amely magához vonzza a pozitív töltésű festékport. A kép átkerül a henger alatt áthaladó, és előzőleg pozitívra töltött papírra. Végül egy fűtőhenger a papírra égeti a festékszemcséket.
Hátrány: Magas ár.
Előny: Alacsony üzemeltetési költség, gyors és jó minőségű nyomtatás.
Kérdés:
- Hány fő típusú níomtatót ismersz? Sorold fel azokat!
- Mi az előny és hátránya a mátrix nyomtatónak?
- Hogyan működik a lézernyomtató?
- Mi a tintasugaras nyomtató hátránya?
Feladat:
- Nézz utánna az interneten a mátrix nyomtatók működési elvének, használj képeket!
- Nézz utánna az interneten a tintasugaras nyomtatók működési elvének, használj képeket!
- Nézz utánna az interneten a lézernyomtatók működési elvének, használj képeket!
Be- és kimeneti egységek
Kétirányú adatcserére képesek. Ide soroljuk a háttértárakat is, melyekkel külön fejezetben foglalkoztunk, valamint az egyéb adatcseréhez szükséges eszközöket. Pl.: érintőképernyő, modem és hálózati csatoló, mágneses- és optikai háttértárak.