A szöveg- és kiadványszerkesztő programok jelentik a számítógépek világában az írógépet: a felhasználó számára biztosítják, hogy akár egész könyvnyi szövegeket gépeljen be, tördeljen és nyomtasson; a szöveg tartalmazhat ábrákat, táblázatokat is.
A szövegszerkesztő programok előnye az írógépekkel szemben, hogy a bevitt szöveget könnyebb javítani, a felhasználó pillanatok alatt többféle nézetben is megnézheti munkáját, és nyomtatóján azonnal kérhet kinyomtatott példányt.
További lehetőségek: beállított betűtípusok, sortávolságok, margók.
Egy kiadványszerkesztő program (tördelő program) nem biztosít annyi funkciót a szöveg szerkesztésére, mint egy valódi szövegszerkesztő, csupán a leglényegesebb lehetőségek találhatóak meg benne, és ehelyett inkább a tördelés terén nyújt sokat. (ujságírásnál használják)
Szövegírásra alkalmas programok:
- Editorok: szöveg bevitelére, javítására és mentésére alkalmasak, de a szöveget formázni nem alkalmas programok. Pl.: Jegyzettömb (Poznámkový blok, Notebook)
- Szövegszerkesztők: A beírt szöveg formázására és a formázott szöveg mentésére is alkalmasak. Pl.:
Wordpad, Microsoft Word, Apache OpenOffice Writer (főleg Linux alapú operációs rendszerek), LibreOffice Writer (főleg Apple Macintosh alapú operációs rendszerekhez) . - Kiadványszerkesztők: újságok, könyvek szerkesztésére, a szövegszerkesztőknél többet tudó programok. Pl.: Corel Ventura, Microsoft Publisher.
Alapfogalmak:
- Karakter: a szöveg legkisebb egysége, melyet általában egy billentyű lenyomásával jeleníthetünk meg. Lehet betű, szám, jel pl.: á, 53, @, +, stb.
- Szó: karakterekből áll össze, melyet a szóköz választ el egymástól.
- Mondat: szavakból épül fel.
- Bekezdés: entertől enterig terjető, tartalmilag összetartozó mondatok.
- Szakasz: több bekezdésből áll, például egy könyv egy-egy fejezete.
- Dokumentum: szakaszok és bekezdések összessége.
- Szövegtükör: a beírt szöveg, szövegbe elhelyezett képek ábrák.
- Margók: a szövegtükör felett, alatt, és balra helyezkednek el..
Microsoft Word
A Word indítása
A Word szövegszerkesztőt a Start menü Minden programok Microsoft Word parancsikonra kattintva indíthatjuk el, vagy a Windows Intézőben egy Word dokumentumra való dupla kattintással.
A Word ablak felépítése
Címsor: Az épp szerkesztett dokumentum címét és a használatban lévő szoftver nevét jeleníti meg, továbbá itt látható a szabványos Kis méret, Teljes méret és Bezárás gomb is.
Gyorselérési eszköztár: A gyakran használt parancsokat tartalmazza. Itt található például a Mentés, a Visszavonás és az Ismét parancs. A gyorselérési eszköztár végén található legördülő menüben egy testre szabható listát talál a leggyakrabban használt és legfontosabb parancsokkal.
Fájl fül: Erre a fülre kattintva megnyílik a Fájl lap, mely a dokumentumra és nem a dokumentum tartalmára vonatkozó parancsokat tartalmazza, például az Új, a Megnyitás, a Mentés másként, a Nyomtatás és a Bezárás parancsot.
Menüszalag: Itt találhatók a munkához szükséges parancsok. A menüszalag megjelenése a monitor méretétől függ. Kisebb monitorok használata esetén a Word a megjelenített vezérlők átrendezésével csökkenti a menüszalag méretét.
Szerkesztési ablak: Itt jelenik meg az épp szerkesztett dokumentum tartalma.
Görgetősáv: A görgetősáv segítségével módosíthatja a szerkesztett dokumentum megjelenítési helyzetét.
Állapotsor: Adatokat jelenít meg a szerkesztett dokumentumról.
Minipult: Gyakran használt eszközök könnyebb elérhetését teszi lehetővé.
Nézetválasztás: Lehetővé teszik a szerkesztett dokumentum nézetének tetszés szerinti váltását.
Nagyítás: Lehetővé teszi a szerkesztett dokumentum nagyítási beállításainak módosítását.
Fájl szalag beállításai
A fájl szalag tartalmazza a kulcsfontoságú műveleteket. A szalag tartalma a 2007- as Word szoftverekben az Office gomb alatt található meg. Ha átváltunk erre a szalagra, akkor a dokumentumra vonatkozó legfontosabb műveletek jelennek meg.
Legutóbbi dokumentumok: A Legutóbbiak (Recent) menüpontra klikkelve megjelennek a legutóbb megnyitott fájlok és ezek mappája.
Új dokumentum létrehozása
A program megnyitása után alpértelmezetten egy új dokumentum kerül létrehozásra. További új dokumentum létrehozásához legegyszerűbb a Fájl szalag Új parancsával hozható létre (File > New). Új dokumentum a Ctrl + N billentyűk egyidejű lenyomásával is létre tudunk hozni. Az opció engedélyezése után az új dokumentum kinézetét és elrendezését kell meghatározni.
Mentés
A szöveges dokumentumunk mentéséhez használjuk a Fájl szalag Mentés parancsát (File > Save). A Ctrl+S gombkombinációval is mentést tudunk kezdeményezni. Ha a Mentés gombbal egy korábban már elmentett bemutató mentését kezdeményezzük, akkor az új változat automatikusan felülírja a bemutató korábbi példányát.
Ha egy újonnan létrehozott bemutató mentését kezdeményezzük, akkor a megjelenő Mentés másként párbeszéd panelen meg kell határoznunk, hogy a bemutatót milyen néven, és melyik mappába mentjük. A Fájl (File) szalag Mentés másként (Save As) parancsának használatakor minden esetben lehetőségünk van a mentésre szánt bemutató nevét, valamint a célmappát megváltoztatni.
A Mentés másként panelen először határozzuk meg a célmappát Hely (Save in), majd a Fájlnév (File name) mezőben adjuk meg a bemutató nevét. A mentés másként ablakban a Fájltípus (File name) legördülő menüben kiválaszthatjuk a menteni kívánt dokumentum típusát, majd a művelet befejezéséhez kattintsunk a Mentés (Save) gombra.